Już wkrótce: ŚWIĘTO WIOSNYFot. Ewa Krasucka


W sezonie 2013-14 na obu scenach Teatru Wielkiego odbędą się aż cztery premiery baletowe. Kontynuowany będzie szekspirowski cykl repertuarowy, zapoczątkowany w tym sezonie realizacją Snu nocy letniej Johna Neumeiera. Kolejną premierą w tej serii będzie 3 października Hamlet w choreografii Jacka Tyskiego na Scenie Kameralnej, a 7 marca zobaczymy nową wersję Romea i Julii w choreografii Krzysztofa Pastora, która powstaje w koprodukcji z amerykańskim Joffrey Ballet, gdzie premiera odbędzie się pod koniec kwietnia 2014 roku.

  Drugą nowością kameralną będzie 29 marca współczesny wieczór baletowy Obsesje, w którym obok znanych już Moving Rooms Krzysztofa Pastora, znajdzie się jego nowy balet z muzyką Franza Schuberta oraz ponowna realizacja zapomnianych Powracających fal Emila Wesołowskiego do muzyki Mieczysława Karłowicza z dawnego repertuaru baletowego Teatru Wielkiego. Ostatnią premierą sezonu będzie 29 maja klasyczne widowisko baletowe Mariusa Petipy Don Kichot w moskiewskiej wersji choreograficznej Alexeia Fadeyecheva, które wystawimy w koprodukcji z chińskim Hong Kong Ballet i Królewskim Baletem Flandryjskim w Antwerpii.

   Poza tytułami premierowymi, z bogatego repertuaru Polskiego Baletu Narodowego wybraliśmy również na ten sezon spektakle: Tańczmy Bacha z baletami Balanchine'a, Pastora, Wesołowskiego i Wubbego, Sen nocy letniej Neumeiera, Echa czasu z pracami Forsythe'a, Page'a i Pastora, Dziadek do orzechów i król myszy van Schayka i Eaglinga oraz Święto wiosny w wersjach Béjarta, Gata i Niżyńskiego. W dniach 6-16 listopada 2013 roku zaplanowaliśmy V Dni Sztuki Tańca z występami zespołów: Cullberg Ballet, Litewskiego Baletu Narodowego, Baletu Opery Nova z Bydgoszczy, Kieleckiego Teatru Tańca, Bałtyckiego Teatru Tańca z Gdańska oraz Polskiego Baletu Narodowego. Jak co roku, 5 kwietnia 2014 roku, nowe miniatury baletowe pokażą także na Scenie Kameralnej uczestnicy kolejnego warsztatu choreograficznego Kreacje 6.

   Niezależnie od przedstawień w siedzibie Polski Balet Narodowy przyjął również zaproszenia na tegoroczny Festiwal Didura w Sanoku, do Gran Teatre del Liceu w Barcelonie oraz do Litewskiego Narodowego Teatru Opery i Baletu w Wilnie. Z kolei dyrektor Krzysztof Pastor zrealizuje w drugiej części sezonu dwie duże produkcje choreograficzne za granicą: Romea i Julię w Joffrey Ballet w Chicago oraz Burzę według Szekspira w Holenderskim Balecie Narodowym w Amsterdamie.
  

Autor witryny PBN: Paweł Chynowski; współpraca: Jacek Gnoiński